dao-dharma

Morihei Ueshiba

dao-institut-fengshui

MORIHEI UESHIBA: ZAKLADATEĽ AIKIDO

dao-dharma-6-10-morihey-ueshiba_01

Morihei Ueshiba (14. 12. 1883 – 26. 4. 1969) bol veľkým učiteľom bojových umení a zakladateľom aikido. Často je titulovaný ako Kaiso (zakladateľ) alebo Ó sensei (veľký učiteľ).

Narodil sa na ostrove Honšú v meste Tanabe, ktoré leží na úpätí hôr Kumanó, kde podľa tradičného japonského náboženstva Šintó, zostúpili božstvá na zem a stvorili japonský národ. Detstvo v samotnej kolíske japonského náboženstva a mysticizmu ho hlboko ovplyvnilo.

dao-dharma-7-10-morihey-ueshiba_02Morihei Ueshiba bol slabej telesnej konštitúcie a chatrného zdravia. Rodičia ho preto viedli k športovým aktivitám (najmä k sumo a k plávaniu). Ako 20 ročný sa vydal do Tokia, aby sa stal obchodníkom a po večeroch študoval prastaré techniky bojových umení Jiu-Jitsu a Ken-Jutsu. Potom, čo vážne ochorel chorobou beri- beri, rozhodol sa, že si vytrénuje zdravé a silné telo.

Napriek tomu, že bol malého vzrastu (1,54 m), jeho sila čoskoro prevyšovala priemer. Ani tu sa však nezastavil. Vydal sa do Sakai študovať školu Yagyu pod vedením Majstra Nakai. Táto škola je známa najmä svojim dôrazom na duševnú silu a spája techniky bez zbrane s technikami meča a kópie.

V roku 1903 sa prihlásil do armády. Vynikal svojou silou a vytrvalosťou, a mnohými víťazstvami v zápasoch sumo poriadaných vo výcvikovom stredisku. Bolo mu ponúknuté štúdium na dôstojníckej škole a vojenská kariéra. On však túto cestu odmietol.

Jeho skúsenosť v rusko-japonskej vojne ho upevnila v jeho odmietavom postoji k riešeniu konfliktov násilnou cestou. Táto myšlienka sa stala základným princípom Aikido.

Morihei Ueshiba: pripisované citáty

Výsledok konfliktu by mal byť 
pre obe strany užitočný a prospešný. 
Na konci by nemal zostať 
jeden víťaz a druhý porazený. 
Morihei Ueshiba
 Neúspech je kľúčom k úspechu. 
Každá chyba vás niečomu naučí. 
Morihei Ueshiba

dao=cesta© DAO-INSTITUT