lunárny kalendár-kalkulátor fáz mesiaca-fázy mesiaca

Lunárny kalendár – fázy Mesiaca

dao-institut

Jeden mesiac čínskeho lunárneho kalendára tvorí jeden lunárny cyklus a trvá od novu k novu. Čas, za ktorý uplynie jedna lunácia sa rovná synodickému mesiacu a trvá cca 29,5 dňa. Rok má 12 mesiacov a striedajú sa v ňom 29 a 30-dňové mesiace. Mesiac prechádza počas doby lunácie 8. základnými fázami

1. NOVÝ MESIAC - NOV (vek Mesiaca: cca 0 dní)

-fázy mesiacaMesiac sa nachádza medzi Slnkom a Zemou. Obe planéty spoločne pôsobia na Zem. Osvetlená pologuľa Mesiaca je odvrátená od Zeme a preto je pre nás nepozorovateľná. Mesiac vychádza a zapadá v rovnakom čase ako Slnko.

Táto fáza kladie zvýšené nároky na organizmus. Sme citlivejší a zraniteľnejší. Je vhodná striedmejšia životospráva s dostatkom spánku na obnovu a regeneráciu tkanív, relaxačné cvičenia a masáže. Nie je vhodná na lekárske zákroky.

2. DORASTAJÚCI KOSÁČIK (vek Mesiaca: cca 0 – 7,4 dňa)

+2-fázy mesiacaVzďaľovaním od Slnka saMesiac postupne odkrýva. Najskôr je viditeľný popolavý svit, neskôr sa nad západným obzorom objavuje úzky kosáčikVýchod a západ Mesiaca sa odďaľuje asi o 50 minút denne.

Je čas vhodný na dopĺňanie živín, nevyhnutných pre telo a myseľ (vitamíny, minerály). Je to fáza rastu, prijímania, priberania, vdychovania, ukladania a zbierania síl.

3. PRVÁ ŠTVRŤ (vek Mesiaca: cca 7,4 dňa)

+2-fázy mesiacaSlnko s Mesiacom zviera pravý uhol a je viditeľný v tvare písmena D (dorastanie). Za súmraku ho môžete sledovať nad južným obzorom a zapadá okolo polnoci.

Pokračujeme v dopĺňaní živín a látok nevyhnutných pre organizmus (vitamíny, minerály).

4. DORASTAJÚCI MESIAC (vek Mesiaca: cca 7,4 – 14,8 dňa)

-fázy mesiacaMesiac vychádza a zapadá čoraz neskôr a za šera ho môžeme vidieť na juhovýchodnej časti oblohy.

Pokračujeme v dopĺňaní živín a látok pre zdravie.

5. PLNÝ MESIAC - SPLN (vek Mesiaca: cca 14,8 dňa)

-fázy mesiacaMesiac sa nachádza oproti Slnku. Zem stojí medzi Slnkom a Mesiacom a je vystavená protichodnému pôsobeniu ich príťažlivostí. Osvetlená pologuľa Mesiaca je privrátená k Zemi a preto je pre nás pozorovateľná. Noc pri splne je jasná a plná mystickej atmosféry. Mesiac vychádza pri západe Slnka a zapadá pri jeho východe.

Tejto fáze vládne protichodná energia a záleží na nás, ako sa s ňou vyrovnáme. Následkom môže byť emocionálna nestabilita, nervozita, pocit napätia, zhoršený spánok, bolesti hlavy, poruchy sústredenia… Je vhodná striedmejšia životospráva na odbremenie organizmu od nadmernej záťaže. Spln nie je vhodný na lekárske zákroky.

6. UBÚDAJÚCI MESIAC (vek Mesiaca: cca 14,8 – 22,1 dňa)

fázy mesiacaPo splne dochádza k ubúdaniu Mesiaca. Je možné vidieť iba pravú stranu Mesiaca, ktorú zalieva zmes tieňov a svetla. Zvyšok Mesiaca je zahalený do tmy. Mesiac vychádza a zapadá čoraz neskôr.

Je čas selektovania, prehodnocovania, a zbavovania sa nepotrebného. Uľahčime preto našej mysli zbaviť sa toho, čo ju ťaží a nášmu telu očístiť a zbaviť sa všetkého škodlivého. Zároveň je to čas vhodný na absolvovanie chirurgického zákroku, návštevu zubného či kožného lekára.

7. POSLEDNÁ ŠTVRŤ (vek Mesiaca: cca 22,1 dňa)

-fázy mesiacaSlnko s mesiacom zviera pravý uhol a je viditeľný v tvare písmena C (cúvanie)Mesiac vychádza až po 24. hodine a zapadá až po východe Slnka. Okolo poludnia sa skloní k západnému obzoru.

Je to čas zbavovania sa nepotrebného. Uľahčime mysli aj telu očístiť a zbaviť sa všetkého škodlivého. Je vhodné absolvovať kúry a procedúry, počas ktorých sa vyplavuje, vyprázdňuje, vypoťuje a vysušuje. Je čas vhodný aj na absolvovanie chirurgického zákroku, návštevu zubného či kožného lekára.

8. CÚVAJÚCI KOSÁČIK (vek Mesiaca: cca 22,1 – 29,5 dňa)

fázy mesiacaNa oblohe je úzky kosáčik, ktorý je najlepšie vidieť pred svitaním na východnom obzore. S každým nadchádzajúcim dňom Mesiac vychádza a zapadá čoraz neskôr až sa stane vďaka Slnku opäť neviditeľný. Po tejto fáze nastane opäť nov, ktorý odštartuje ďalší cyklus mesačných fáz.

Je to čas oslobodzovania sa a zbavovania sa všetkého nadbytočného a nepotrebného. Je vhodná striedma životospráva.

Lunárny-kalendár-fázy-Mesiaca-nov-spln

Fázy Mesiaca významnou mierou ovplyvňujú dianie a život na Zemi. Mení sa sila prílivu a odlivu, množstvo odrazeného slnečného svetla, vlhkosť, atmosférický tlak, teplota, elektrické a magnetické pole…

Aj malé zmeny týchto parametrov majú vplyv na náš fyzický a psychický stav. Častokrát ich pociťujeme ako zmeny nálad či zdravotného stavu.

dao-institut© DAO-INSTITUT

Doplňujúce články: