Lu Ban

Deň Lu Bana – patróna staviteľov a ochrancu stavieb


Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao-institut-fengshui

13. deň 6. lunárneho mesiaca

Lu Ban – patrón staviteľov a ochranca stavieb

13. deň 6. lunárneho mesiaca slávi svoje nebeské narodeniny patrón staviteľov a ochranca stavieb Lu Ban.

Lu Ban (507 – 440 p.n.l.) bol všestranný a nadaný inovátor, často tiež prezývaný čínsky Leonardo da Vinci. Bol to uznávaný architekt, inžinier a vynálezca, ktorému sa pripisuje vynájdenie prvého lietajúceho stroja (dreveného draka), špeciálnych vrtákov, dlát, lopát, píl, zámkov a obliehacích rebríkov. Jeho žene sa okrem iného pripisuje vynájdenie dáždnika.

Lu Ban je však známy najmä budovaním mostov a skvostných čínskych architektúr, najmä s dračími motívmi, ktoré dodnes zdobia mnoho starovekých chrámov.

Dodnes ho ako patróna uctievajú tí, ktorí sa nejakým spôsobom podieľajú na stavbe domu, teda stavebníci a stavitelia. V Číne ľudia pracujúci v stavebníctve na Nový rok usporadúvajú slávnostné hostiny, ako vďaku za šťastie v uplynulom roku, a prosia ho o väčšie šťastie a úspech v roku nadchádzajúcom.

Malý rituál na ochranu stavieb, stavbárov a staviteľov

Lu BanVzhľadom k tomu, že jeho vynálezy sú dodnes nevyhnutné pre stavbu obytných aj komerčných budov, je bežnou praxou na začiatku stavebných projektov usporiadať obetné obrady. Súčasťou obradov je obetovanie rôznych pochutín a zapálenie kadidla, sviečky či vonnej tyčinky. 
.
Pochutiny a kadidlo slúžia ako obeta Lu Banovi, aby dohliadol na hladký a správny priebeh stavby a podporil zručnosť remeselníkov.
.
Obety majú tiež uzmieriť duchov prírody, aby ochránili stavbu a stavebné práce pred neúspechom, nepriazňou počasia a pohromami. 

dao-institut-fengshui