festival dračích lodí

Dračí festival


Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao-institut-fengshui

5. deň 5. lunárneho mesiaca

DRAČÍ FESTIVAL

je známy ako Sviatok dračích člnov (Duan Wu) alebo tiež ako Deň dvoch pätiek, pretože sa slávi 5. deň 5. lunárneho mesiaca. Rituály a sviatky 5. mesiaca sú staré viac ako 2000 rokov a vrcholia letným slnovratom.

Obdobie s horúcim počasím a vysokou vzdušnou vlhkosťou predstavuje ideálne podmienky najmä pre množenie hmyzu a šírenie infekčných chorôb. Preto sa obraciame na Nebeských liečiteľov, medzi ktorými najznámejší je Yao Wang. Zvláštne obrady a obety sú určené tiež Dračiemu kráľovi, ktorý má kontrolou nad riekami a ovláda dážď.

dao-institut-fengshui

čínsky drakSymbolika a tradícia Dračieho festivalu

Voda a lode boli odpradávna dôležitou súčasťou rituálov a osláv letného slnovratu na celom svete. Ich základom bola predstava a viera, že zlo, nepriazeň osudu, choroby a smrť možno naložiť na loď a odoslať po vode preč.

Závody dračích člnov sa v Číne konajú v snahe získať si priazeň Dračieho kráľa, aby zoslal na zem dostatok vlahy. Majú tiež prilákať pozornosť Dažďových drakov a inšpirovať ich, aby spolu súperili na nebesiach, čím by vyvolali búrky a lejaky. Bubny a gongy používané pri závodoch imitujú burácanie hromov.

Drak je jedným z najčastejších a najobľúbenejších symbolov čínskej kultúry. Verí sa, že počas zimy draci v zemi spias príchodom teplého počasia sa prebúdzajú.

Potom vyletia na nebesia, kde sa zhromažďujú v skupinách, a poriadajú súboje. Výsledkom týchto súbojov je dážď. Často vídame dva draky, ako sa hrajú s ohnivou červenou guľôčkou či perlou. Symbolizujú hrom.

dao-institut-fengshui

duanwuOchranné symboly a amulety

Vrecúška s bylinami 
Obľúbeným amuletom sú vrecúška naplnené aromatickými bylinami alebo kadidlom zavesené okolo krku, ktorých úlohou je ochrániť svojho majiteľa pred chorobami a zlými silami. Vrecúška sa vyrábajú z kúska plátna a zväzujú sa farebnými stuhami z hodvábu.

Papierové bábiky 
Papierové bábiky symbolizujú jednotlivých členov rodiny a používajú sa ako zástupná obeť. Po tom, čo sme do bábík vložili svoje obavy a problémy, zapálime ich v nádeji, že dokážu odvrátiť hroziace nešťastie.

Vešanie a pálenie paliny 
incensePálenie paliny alebo palinovej moxy má nielen dezinfekčné a repelentné účinky, ale aj schopnosť odhohnať zlých duchov a démonov. Preto sa často nad vonkajšie dvere domov vešia palina na ochranu pred zlými silami. Rituál je najúčinnejší vtedy, keď sa palina natrhá v predvečer sviatku.

Červené stuhy uviazané na zápästí a vo vlasoch 
Červená farba je tiež považovaná za mocného ochrancu pred zlými duchmi a démonmi. Červené stuhy sú symbolom dlhého života a často sa nosia ako amulet (uviazané okolo zápästia alebo vpletené do vlasov).

Očistný poludňajší kúpeľ a dúšok vody 
Kúpeľ na pravé poludnie v 5. deň 5. lunárneho mesiaca zaručuje pevné zdravie po celý nadcházajúci rok. Vedro vody, ktoré sa vytiahne na pravé poludnie zo studne, má ochranné, očistné a liečivé účinky.

Zhong Kui pre ochranu 
V predvečer tohto dňa alebo skoro ráno v tento deň môžme ochrániť vstupné dvere domu alebo firmy obrázkom alebo soškou Zhong Kuia.

dao-institut-fengshui