mesiac draka

5. Mesiac draka


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao=cesta

1. deň 5. lunárneho mesiaca

Začína 5. mesiac čínskeho lunárneho kalendára – MESIAC DRAKA

Mesiac draka je oslavou úrody, hojnosti a plodnosti, zdravia, slnka a životodarného ohňa. No tento mesiac je známy aj ako „nebezpečný piaty„, pretože v jeho priebehu môžu pôsobiť aj nepriaznivé vplyvy. V tomto období sa ukazuje aj „päť jedovatých živočíchov“ spôsobujúcich uštipnutie a nebezpečných buď svojim jedom alebo šírením chorôb, nákaz a epidémií.

mesiac drakaPríroda je v plnej sile a kráse, a nás čaká niekoľko významných dní:

  • Vládca dlhovekosti z južného pólu (Shou),
  • Vyháňač démonov, zlých duchov a ochranca exorcistov (Zhong Kui),
  • Sviatok 5. mesiaca známy aj ako Dračí festival (Sviatok dračích člnov),
  • Duch bohatstva a spravodlivosti (Guan Gong)
  • Nebeský ctihodný vládca prvopočiatku (YuanShi TianZun),
  • Nebeský ctihodný vládca zázračného klenotu (LingBao TianZun),
  • 1. deň solárneho obdobia zvaného Letný slnovrat.

dao=cesta

Vládcovia dažďových mrakov
longwang-dračí kráľVzhľadom k lomu, že dážď má pre úrodu kľúčový význam, obetúva sa Duchom dažďa (Yi Shen) a Vládcovi dažďa (Yu Shi), ktorý sa zvyčajne objavuje v spojení s Vládkyňou vetra (Feng Bo).

Keď sa po dlhom období horka dlho neobjavujú dažďové mraky, obety a prosby o dážď sú intenzívnejšie. Poriadajú sa obrady, na ktoré sa zhotovujú dlhí papieroví draci a množstvo lampiónov. Lejaky sa pripisujú dažďovým drakom, ktorí zemi prinášajú vlahu a tým zabezpečujú prežitie všetkých jej obyvateľov. K dažďu dochádza, keď sa Yin spojí s Yangom. Obrad sa opakuje aj na konci 6. mesiaca, tentokrát ako poďakovanie za dážď a vlahu.

Dračí kráľ (LongWang)
V kapitole o Dračom kráľovi v knihe Božských zaklínadiel sa hovorí, že keď polia a zem sú vyprahnuté, nedávajú úrodu a nemožno nájsť riešenie, Nebeský ctihodný vládca prvopočiatku (YuanShi TianZun) prichádza do krajiny na mrakoch piatich farieb. Uľahčuje živým tvorom od trápenia a s podporou Dračích kráľov rôznych nebies prináša prívalový dážď.

Vždy, keď je počasie nepriaznivé, nastane dlhé sucho alebo naopak po dlhú dobu neustane dážď, žiadame Dračieho kráľa o kontrolou nad vodami.

longwang-dračí kráľ-drak

dao=cesta