Letný slnovrat (Xia Zhi)

6. Mesiac lotosov


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao=cesta

1. deň 6. lunárneho mesiaca

Začína 6. mesiac čínskeho lunárneho kalendára
– MESIAC LOTOSOV

dao-institut-fengshui

„Spanilá dcéra dažďa“ – lotosový kvet

Mesiac lotosov má v čínskom lunárnom kalendári významné postavenie. Často sa i dnes konajú veľké procesie, ktorých úlohou je vyprosiť dážď. Keď konečne zaprší, rozkvitá v jazerách a jazierkach „spanilá dcéra dažďa“ – lotosový kvet. Svoje nebeské narodeniny slávi 24. deň tohto mesiaca.

Pustovníci minulosti si v tento deň zhotovovali odev z lotosových listov a cisári si jej kvetmi zdobili tróny. Vrúcna úcta, ktorú celá Ázia, ale najmä buddhisti vzdávali lotosovému kvetu pretrvala dodnes.
dao-institut-fengshui

LOTOS – symbol života, znovuzrodenia i duchovného poznania

Lotos je v mnohých kultúrach symbolom prvopočiatku sveta, jeho evolúcie, vzniku života a znovuzrodenia. V Indii a Ázii je tiež symbolom čistoty ducha, duchovného poznania a osvietenia.

Podle starej čínskej legendy sa v nebi nachádza lotosové jezero a každý kvet v tomto jazere je spojený s jednou dušou. Keď zomrie človek cnostný a dobrý, jeho lotos sa rozvinie a naopak, keď zomrie človek necnostný a zlý, jeho lotos zvädne.

lotosV buddhisme predstavuje Cestu za osvietením. Jeho korene vyrastajú z bahna, prediera si cestu tmavou mútnou vodou, až sa napokon čistý vynára na hladinu. Tu sa rozvinie a otvorí slnečnému jasu.

Jeho kvety symbolizujú čistotu mysle a dlhá stonka buddhistické učenie, ktoré povznáša myseľ nad znečistenia svetského života. Púčik vyjadruje zárodok osvietenia prítomný v každej živej bytosti, kým rozvinutý kvet vyjadruje osvietenie.

Biely lotos predstavuje dokonalosť a čistotu mysle, červený lotos je symbolom šťastia a života, modrý lotos predstavuje prekonanie nevedomosti, múdrosť a poznanie a nejvzácnejší ružový lotos slúži ako obeta buddhom, bodhisattvom a božstvám.

dao=cesta