tradičná čínska medicína TČM

Pečeň a žlčník – anatómia, funkcie a poruchy

autor: DAO-INSTITUT
Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

marec (žlčník) - apríl (pečeň)

TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA A BIOLOGICKÝ ROK

Na základe pozorovaní zmien v ľudskom organizme počas jednotlivých období roka stanovili čínski lekári tzv. biologický rok. Dvanástim hlavným meridiánom (akupunktúrnym dráham) priradili dvanásť mesiacov biologického roka (viď článok):

marec žlčník
apríl pečeň

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

ŽLČNÍK A PEČEŇ 

tradičná čínska medicína pečeň žlčníkJar je obdobím obnovy, znovuzrodenia a nových začiatkov. Všetko živé vrátane človeka sa otvára prebúdzajúcej sa energii, ktorá postupne narastá a silnie s čoraz teplejšími dňami.

Ak počas nastávajúcich dvoch mesiacov vhodným spôsobom podporíte činnosť žlčníka a pečene, budete sa počas nastávajúceho roka cítiť vitálnejší a zdravší. Pomôže vám to vyhnúť sa jarnej únave, ktorá je jedným z hlavných prejavov oslabenej funkcie vašej pečene.

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

PEČEŇ – anatómia a funkcie

 • Hneď po koži je pečeň najväčším orgánom vášho tela – váži asi 1,5 kg. Zároveň je to vaša najväčšia žľaza a z hľadiska činnosti najkomplexnejšia.
 • Pečeň je jediný orgán/žľaza vášho tela, ktorý sa pri poškodení dokáže obnoviť a dorásť do pôvodnej veľkosti. Keďže je pod stálym vplyvom toxínov, príroda ju obdarila vysokou schopnosťou regenerácie.
 • Pečeň je najťažšie pracujúcim orgánom/žľazou vášho tela. Denne vykonáva viac ako 500 funkcií pre správny chod celého vášho organizmuSte takí zdraví, ako zdravá je vaša pečeň.

tradičná čínska medicína - funkcie pečene

Pečeň filtruje krv

Krv z tráviacich orgánov prúdi do pečene. Pečeň v nej zneškodňuje toxické látkyvedľajšie produkty metabolizmu. Očistená krv sa dostáva do srdca a odtiaľ do krvného obehu.

Pečeň zaisťuje látkovú výmenu a premenu živín

Krvou sa do pečene dostávajú základné živiny (tuky, cukry a bielkoviny). Po ich rozložení v tráviacom trakte sa v pečeni ďalej spracúvajú. Pečeň zabezpečuje premenu potravy na vitamíny, hormóny a ďalšie látky nevyhnutné pre život. Do organizmu ich transportuje krvou.

Pečeň zaisťuje metabolizmus tukov

Pečeň produkuje žlč a látky zabezpečujúce trávenie tukov v tenkom čreve. Produkciou cholesterolu proteínov zabezpečuje prepravu tukov po tele.

Pečeň zaisťuje metabolizmus cukrov

Pečeň zabezpečuje premenu glukózy na zásobnú látku glykogén. V prípade potreby uskladnený glykogén opäť premení na jednoduchý cukor (glukózu) a odovzdá ju do krvného obehu. Uvoľňovaním glukózy do obehu predchádza únave a zabezpečuje potrebnú úroveň energie po celý deň.

Pečeň zaisťuje metabolizmus bielkovín

Pečeň riadi produkciu aminokyselín – stavebných látok bielkovín .

Pečeň riadi imunitné reakcie

Úlohu pečene je potláčať nežiaduce imunitné reakcie v podobe alergií. Okrem toho je rodiskom aj úmrtiskom imunologických buniek tela.

Pečeň je zásobárňou krve

Pečeň uskladňuje krv a podľa potreby ju uvoľňuje do obehu. U žien ovplyvňuje dĺžku a intenzitu menštruačného krvácania a pravidelnosť menštruačného cyklu. Zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvihospodárení s vodou a soľou.

Pečeň je zásobárňou železa a živín

Pečeň je zásobárňou železa (feritínu) a vitamínu B12. Uskladňuje vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K).

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

ŽLČNÍK – anatómia a funkcie

 • Pečeň produkuje žlč, ktorú odovzdáva žlčníku. Denne jej tvorí asi 250 – 1000 ml, pričom časť sa spotrebuje na trávenie a zvyšok sa v žlčníku zahustí a uloží do zásoby.
 • Žlčovody nasávajú žlč a vstrekujú ju do tenkého čreva (dvanástorníka).
 • Žlč pomáha neutralizovať kyslý obsah čreva a podporuje trávenie tukov.
 • V hrubom čreve žlč napomáha peristaltike (pohyby čriev) a má baktericídne účinky (reguluje množenie črevných baktérií).
 • Žlč má aj detoxikačné účinky – viaže toxické látky na žlčové kyseliny.

anatómia-funkcie žlčníka

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

Varovné signály dysfunkcie pečene a žlčníka

 • tradičná čínska medicína-pečeň-žlčníkpretrvávajúca únava, ospalosť a slabosť
 • zmeny v chuti do jedla
 • kožné zmeny, škvrny, rozšírené žilky na tvári a hrudníku, žltkasté sfarbenie kože a slizníc
 • precitlivelá a svrbivá pokožka
 • zhoršené trávenie a vylučovanie, bolesti brucha, zvýšená plynatosť, kŕče, pálenie žáhy 
 • nadmerné hromadenie tuku v oblasti brucha
 • opuchy dolných končatín,
 • spontánna tvorba podliatin (hematómov)
 • zhoršenie psychických funkcií (sústredenosť, pamäť) a zmeny nálad (napätie, stres, depresie)

Mnoho zdravotných problémov má pôvod práve v nesprávnej funkcii pečene. Na jej správnom fungovaní sú závislé ďalšie orgány (žlčník, pankreas, slezina, obličky…).

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

Bolesť v pravom podrebrí

Bolesť je varovný signál, ktorý vás upozorňuje, že niečo s vašim telom nie je v poriadku. Zároveň je to jeden z najčastejších príznakov ochorení tráviaceho traktu. Za účelom lokalizácie bolesti delíme brušnú dutinu myslenými čiarami na 9 oblastí:

tradičná čínska medicína-pečeň-žlčník-bolesť

V pravom hypochondriu (podrebrí) sa nachádza pečeň žlčník. Väčšina bolestí v tejto oblasti preto signalizuje práve ich problémy:

Náhle prekrvenie pečene

Náhle prekrvenie pečene sa prejavuje ostrou bodavou bolesťou v pravom podrebrí. Je častá pri zvýšenej fyzickej námahe (najmä pri behu) a nepredstavuje žiadne riziko. Môže však byť varovným signálom pravostranného zlyhania srdca, kedy sa krv hromadí v pečeni a v žilách pred srdcom.

Infekcie a zápaly pečene

Najčastejšie sa jedná o infekcie vírusmi infekčných hepatitíd. Menej časté sú bakteriálne infekcie, ktoré vedú k tvorbe abscesov (dutín vyplnených hnisom).

Nedostatočné vylučovanie žlče

Patrí k menej závažným problémom. K varovným signálom patrí zápcha, nadúvanie a tráviace problémy v podobe diskomfortu po jedle (u niekoho polhohinu až hodinu po jedle, u niekoho v noci).

Žlčníkové kamene (choleitiáza)

žlčník-žlčníkové-kamene-TČMČastým problémom sú žlčníkové kamene (choleitiáza). Tvoria sa v žlčníku, kde sú voľne uložené. Má ich takmer 20% dospelej populácie a počas života sa s nimi aspoň raz stretne až 50% populácie.

Prejavujú sa nadúvaním, horkosťou v ústach, bolesťou v pravom podrebrí tráviacimi ťažkosťami s väzbou na určité potraviny (oleje a tuky, vaječný žĺtok, majonézu, oriešky, semiačka, arašidy, orechy, tekvicové a slnečnicové semienka, čerstvé kysnuté pečivo, mliečnu čokoládau…). Žlčníkové bolesti prichádzajú najčastejšie hodinu po jedle alebo v noci.

Akútny zápal žlčníka (cholecystitída)

Závažný problém nastáva, ak sa kamene (cholesterolové, bilirubínové) dostanú do žlčovodu, ktorý zablokujú a spôsobia akútny zápal žlčníka (cholecystitídu). Prejavuje sa intenzívnou bolesťou v pravom podrebrí šíriacou sa do chrbta a pod pravú lopatku. Ďalšími  znakmi sú horúčka a zvracanie.


Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

Článok čerpá z príručky k seminárom tradičnej čínskej medicíny a dietetiky, ktorú poriada DAO-institut.
© Všetky práva vyhradené